Здоров'я

Чи можна запікати у фользі: думка вчених

  • 2022-02-21 03:21:19
  • перегляди: 0

Запікання у фользі давно вважається чудовим способом приготування дієтичної їжі, що дозволяє зменшити кількість жиру та канцерогенів у готовому блюді. Проте вчені дійшли несподіваних висновків.

Багато господинь звикли запікати в алюмінієвій фользі. Це зручно та практично, проте шкідливо для здоров'я. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, безпечна доза алюмінію для людини на день – 40 мг на 1 кг ваги.

Але, як правило, цього металу попадає набагато більше, адже алюміній міститься навіть у продуктах. Наприклад, кукурудза, сир, солі, спеції, чай. Також з алюмінію виготовляють посуд, він застосовується у лікарських засобах (в антацидах) та антиперспірантах.

Фахівці дійшли висновку, що алюміній може бути небезпечним для здоров'я. Особливо це стосується людей, які страждають від захворювань нирок та кісток. Справа в тому, що каструлі та інший посуд з алюмінію окислюються: на них утворюється захисна плівка, яка не дає алюмінію потрапляти в їжу. Але після миття посуду ситуація змінюється. Щоб уникнути цього, кілька разів закип'ятіть у новому алюмінієвому посуді воду, поки дно і стінки не стануть матовими.

На жаль, такий фокус не вдасться зробити з фольгою. Під час споживання їжі в організм потрапляє перевищена норма алюмінію (агресивні інгредієнти – лимонний чи томатний сік, алкоголь). Альтернативний варіант – це запікання у скляному або керамічному посуді. Якщо у вас залишилася фольга, можете її не викидати. Вона підходить для зберігання холодних продуктів. Але тут також потрібно підходити з розумом. Не зберігайте їжу надто довго.

Названа самая опасная поза для сна

  • 2022-02-21 02:30:27
  • перегляди: 0

Неправильная поза во время сна может вызывать дискомфорт и в перспективе способствовать развитию опасных заболеваний.

Невролог-сомнолог Елена Царева рассказала, какого положения тела во время сна лучше избегать, информирует UAINFO.org со ссылкой на Оxu.az.

Люди часто привыкают спать в одной и той же позе, но иногда это вредит здоровью. Например, положение на боку - самое полезное с медицинской точки зрения.

"Положение на боку является более физиологичным, более предпочтительным во время сна. В этой позе быстрее всего происходит вывод продуктов обмена. В принципе, спать можно и на левом, и на правом боку, грудная клетка одинаково защищает с обеих сторон. Единственное ограничение для левого бока будет для людей, у которых есть проблемы с сердцем, например, сердечно-легочная недостаточность", — сказала специалист.

Читайте также: Психолог раскрыла опасность долгого сна по выходным

По ее словам, спать на спине нельзя тем, у кого бывает остановка дыхания во сне.

Врач также объяснила, почему некоторые люди просыпаются по ночам.

"Если есть западение языка, которое вызывает остановки дыхания во сне,

что может проявляться храпом, положение на спине тоже является нежелательным", — отметила она.

Но вреднее всего спать на животе, уверена врач. В частности, если человек долго находится в такой позе, страдает позвоночник.

"При этом позвоночник находится не в физиологичном положении: одни мышцы слишком растягиваются, а другие приходят в гипертонус, это может приводить к болям в шее и голове с утра", — сказала невролог-сомнолог.

Читайте также: Досить не спати! Як нічне перезавантаження впливає на здоров'я

Но самое опасное то, что привычка спать на животе может привести к нарушению метаболических процессов и спровоцировать развитие болезни Альцгеймера, добавила она.

"Исследования показали, что вывод вредных продуктов обмена, которые накапливаются за день и выводятся в течение ночи, прекращается в положении на животе. Если эти продукты обмена накапливаются, например, белок амилоид, в долгосрочной перспективе это может способствовать развитию демиелинизирующих заболеваний, например, болезни Альцгеймера", - объяснила Царева.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitterі YouTube

Фахівці довели, що кількість кави у раціоні впливає на ризик розвитку раку

  • 2022-02-21 02:30:26
  • перегляди: 0

Жінки, які п’ють достатню кількість кави, рідше хворіють на рак.

Кава може майже на третину знизити ризик захворіти на рак ендометрія, якщо п’ється в достатній кількості, — це показало дослідження Японського товариства акушерства і гінекології, інформує Ukr.Media. Рак ендометрія є поширеною формою раку матки, він характеризується розвитком злоякісної пухлини у слизовій оболонці матки. Точна причина виникнення цього виду раку досі не відома, але, з іншого боку, вчені з’ясували, що жінки можуть зробити, щоб запобігти хворобі. Фахівці Японського товариства акушерства і гінекології зробили висновок, що ефективним органічним способом профілактики раку ендометрія є вживання кави.

«У жінок, які п’ють найбільше кави, ризик розвитку раку ендометрія на 29 % нижчий, ніж у тих, хто п’є її мало, рідко або не п’є зовсім», — таке їх резюме.

Попередньо японськими медиками були проаналізовані 24 дослідження, які вивчали ефекти, що пов’язані з вживання кави. В цілому вони містили дані про понад 699 000 осіб.

Вчені не назвали певну кількість чашок кави, яку слід випивати жінкам. Але вважається, що вживання напою не має значно перевищувати 400 мл на день — це приблизно чотири чашки кави.

Протираковий ефект кави дослідники пояснюють дією її хімічних компонентів, включаючи катехіни, кофеїн, ферулову і кумарову кислоти. Усі вони є фенольними сполуками, які мають виражену антиоксидантну і протизапальну властивості.

aspekty.net

Эксперты рассказали о пользе употребления гвоздики для диабетиков

  • 2022-02-21 02:30:25
  • перегляди: 0

Диабет 2 типа — это хроническое заболевание, при котором уровень сахара в крови может подняться до опасного уровня. Эта угроза является результатом плохой выработки инсулина. Основная роль инсулина заключается в регулировании уровня сахара в крови. Если у вас диабет 2 типа, вам необходимо найти альтернативные средства стабилизации уровня сахара в крови.

Об этом сообщает сайт «медик Форум».

Согласно исследованию добавление экстракта гвоздики может привести к резкому падению уровня сахара в крови. Гвоздика — это высушенные цветочные почки дерева Syzygium ароматический, которые веками и более использовались в качестве пряности.

«Один особенно ценный экстракт гвоздики содержит не менее 30% полифенолов, включая галловую, хлорогеновую и эллаговую кислоты, катехин, кверцетин и эвгенол, которые полезны для здоровья», — пишут авторы исследования.

В прошлых исследованиях этот экстракт гвоздики продемонстрировал благотворное влияние на печень — ключевую область тела (наряду с жиром и мышцами), участвующую в резистентности к инсулину.

Эти результаты привели ученых к гипотезе о том,

что экстракт гвоздики, богатый полифенолами, может иметь преимущества для метаболизма глюкозы у взрослых людей.

Исследователи зарегистрировали 13 здоровых добровольцев (в возрасте 25-35 лет), разделив их на две группы в зависимости от исходного уровня глюкозы перед едой. в преддиабетической группе экстракт гвоздики вызывал значительное снижение уровня глюкозы перед едой (натощак) на 24 и 30 дни.

Экстракт гвоздики может помочь поддерживать нормальный уровень сахара в крови в течение дня у людей с преддиабетом — у тех, кто подвержен наибольшему риску сердечно-сосудистых заболеваний и развития диабета II типа, отмечают исследователи. В обеих исследуемых группах экстракт гвоздики значительно снизил уровень сахара в крови после еды.

Ранее врачи Cancer Research UK заявили, что куркума, обладающая высокой концентрацией антиоксидантов, помогает снизить риск развития рака и останавливает рост опухоли.

Также медики назвали специю, которая сможет уменьшить уровень сахара и холестерина в крови

Кардиолог рассказал, как стресс связан с гипертонией

  • 2022-02-21 02:30:24
  • перегляди: 0

Стресс в обычной жизни неизбежен, но некоторые его виды, влияют на состояние артериального давления, и то, как человек справляется со стрессом, может влиять на общее здоровье.

Об этом сообщает «Медик Форум».

Когда-то гипертония считалась «болезнью стариков», но теперь проблема повышенного давления является распространенным явлением среди людей среднего возраста и все чаще диагностируется у 25-летних. В определенной cстепени объясняет этот тренд подверженность современных людей стрессу. Хотя стресс в некотором смысле неизбежен в реальном существовании, перенапряжение может негативно воздействовать на работу сердца и показатели артериального давления, – об этом рассказала ви интервью Регина Гиблин, старшая медсестра-кардиолог Британского фонда сердца.

«Есть много факторов, способствующих повышенному кровяному давлению, и стресс – один из них. Существуют различные виды стресса, которые влияют на показания артериального давления, и то, как вы справляетесь со стрессом, может определять его воздействие на здоровье в целом», – сообщила медик.

По словам Гиблин, время от времени стрессу подвергаются все здоровые люди – кровяное давление в такие моменты повышается на некоторое время.

Когда период напряжения (острого стресса) проходит, кровяное давление приходит в норму. Однако длительный стресс может приводить к стойкому повышенному давлению и развитию гипертонии, способной со временем повреждать артерии и сердце. Такие повреждения усиливают подверженность человека сердечному приступу и инсульту.

«Хронический стресс заставляет тело выделять гормон кортизол, который увеличивает уровень сахара в кровотоке и повреждает кровеносные сосуды, вызывает воспаление», – объясняет кардиолог.

Специалист отметила, что иногда в жизни случаются события, которые невозможно контролировать. Испытывая в таких ситуациях стресс, следует поговорить с кем-нибудь о своих переживаниях. Хотя стресс бывает неизбежным, вы можете контролировать свои способы преодоления стресса и придерживаться более здорового поведения, подчеркнула Гиблин.

«В стрессе люди часто следуют нездоровым привычкам, таким как курение, употребление пищи с высоким содержанием жира или сахара, большого количества алкоголя, отсутствие физической активности – всему тому, что подрывает здоровье системы кровообращения».

Ранее учёные назвали оптимальный вид спорта для борьбы с высоким давлением.

Также ученые сообщили, что прием парацетамола приводит к повышению артериального давления.

Фахівці розповіли, як кава впливає на імунну систему

  • 2022-02-21 02:30:22
  • перегляди: 0

Фахівці з питань харчування вважають, що кава, точніше кофеїн, що вживається у великій кількості, може знижувати активність імунної системи, інформує Ukr.Media. Дослідники проблем у області харчування заявили, що пристрасть до кави і її надмірне споживання може пригнічувати імунну систему, погіршуючи її здатність боротися з інфекціями, а також видаляти з організму аномальні або пошкоджені клітини. Коли справа стосується зміцнення імунної системи, експерти радять:

«Споживання кофеїну має бути помірним — приблизно до 400 мг на день, що дорівнює приблизно чотирьом чашкам звареної кави або восьми чашкам чаю».

Фахівці попередили, що кофеїн, який вживається у більшій кількості, припиняє регідратувати і може діяти як сечогінний засіб, змушуючи організм втрачати більше рідини. Також його надлишок збільшує секрецію кортизолу (гормону стресу). Ряд досліджень показав, що коли його рівень стає занадто високим, організм реагує збільшенням вироблення запальних речовин, які можуть послаблювати імунну систему.

Також дослідниками було висунуте припущення, що кава обмежує здатність лейкоцитів до поділу, тим самим сповільнюючи реакції імунної системи на потенційні патогени.

Крім контролю споживаного кофеїну, для підтримання і зміцнення імунної системи фахівці радять отримувати з їжею достатньо вітаміну С, вживати гранати, а також продукти з пробіотиками і безалкогольні несолодкі напої, висипатися.

ukr.media

Врачи назвали главную причину развития близорукости

  • 2022-02-21 02:30:04
  • перегляди: 0

По их словам, близорукость чаще развивается у детей, которые мало гуляют, а не генетической предрасположенностью или с постоянными зрительными нагрузками, как считалось прежде.

Результаты исследования показали, что среди тех, кто ежедневно проводил на улице около трех часов, практически не было близоруких детей, даже если они много читали и усердно «работали» на компьютере.

Ученые объяснили этот феномен тем, что дневной свет раздражает сетчатку глаза интенсивнее, чем искусственный, и мозг активнее вырабатывает допамин, который препятствует изменению глазного яблока. У близоруких оно из круглого становится овальным, что вызывает сверхнатяжение сетчатки и делает ее уязвимой.

Основываясь на полученных результатах, офтальмологи настоятельно просят пересмотреть режим дня своих детей.

Названы восемь научно доказанных способов замедлить процессы старения

  • 2022-02-21 02:29:47
  • перегляди: 0

Правильный образ жизни обеспечит качественную старость.
Повернуть время вспять и вернуться в свои восемнадцать, к сожалению, все еще невозможно. Но наука утверждает: мы все можем замедлить старение. Исследования подтверждают: у людей одного и того же года рождения может быть разный биологический возраст – и отличается иногда он на десятки лет. Вот некоторые простые правила, следование которым поможет по-настоящему остановить мгновение и оставаться молодыми, бодрыми и очень энергичными, передает Хроника.инфо со ссылкой на Домашний Очаг.

Заниматься спортом
Физическая активность – это не только здоровье, но и молодость. Одно из исследований подтвердило: у пожилых людей, регулярно занимающихся спортом, мышечная масса, уровень холестерина и даже функции иммунной системы находились на уровне молодых людей. Особенно полезна аэробная нагрузка, которая помогает поддерживать здоровый уровень сахара в крови, а также улучшает здоровье сердца. Кроме того, физические упражнения помогают бороться с депрессией, тревожностью и даже улучшают когнитивные способности.

Есть больше овощей


Фрукты, овощи и цельнозерновые злаки – вот они, «волшебные» продукты, которые помогают сохранить молодость. Клетчатка, которой много в растительной пище, необходима для здоровой работы всех систем организма, в том числе мозга. Но не стоит совсем переходить на вегетарианский рацион: молочные продукты, яйца, нежирное мясо и рыба очень важны для нашего здоровья. Особенно в возрасте старше 50 лет, когда организм стремительно теряет кальций.

Есть больше белковой пищи
После 40 лет мы с каждым десятилетием теряем до 8% мышечной массы – и это может стать серьезной проблемой. Чтобы оставаться в форме, стоит постепенно увеличивать долю белковой пищи в рационе: есть больше орехов, молочных продуктов, мяса. В идеале в каждый прием пищи стоит съедать 25-20 граммов белка.
Чаще бывать на свежем воздухе
Витамин D не только помогает сохранить прочными кости и суставы, но и защищает от таких возрастных заболеваний, как некоторые формы рака и заболевания сердечно-сосудистой системы. более того, исследование, в котором приняли участие 2000 женщин, подтвердило, что высокий уровень «солнечного» витамина в крови напрямую связана с длиной теломеров – своеобразных «колпачков» на концах клеток ДНК, которые защищают их от старения. Чтобы полностью покрыть суточную потребность в этом витамине, достаточно провести на солнце 15-30 минут. А чтобы эффект был еще более полезным, стоит проводить это время за физической активностью – например, прогулкой.

Защищаться от солнца


Выходя на улицу, важно защищать свою кожу от воздействия опасного ультрафиолета — одной из главных причин развития рака кожи. Кроме того, именно ультрафиолет – причина появления ранних морщин и быстрого старения кожи. Используйте средства с уровнем SPF не ниже 30, а также не забывайте увлажнять кожу.
Больше пить
С возрастом почки работают менее эффективно, и мы хуже распознаем сигналы жажды. Что может привести к дегидрации – особенно на фоне приема некоторых лекарств, которые способствуют выводу жидкости из организма. Между тем, достаточный уровень влаги – обязательное условие сохранение здоровья, молодости и красоты. Воды регулирует температуру тела, поддерживает здоровье кожи и суставов, а также она необходима для нормального переваривания пищи и удаления отходов. Поэтому следите за своим состоянием и не допускайте появления признаков скрытого обезвоживания.

Следить за здоровьем зубов
Все больше исследований подтверждают прямую связь между здоровьем полости рта и развитием возрастных заболеваний, таких, как инсульт, диабет, сердечно-сосудистые заболевания. Вероятнее всего, это связано с тем, что бактерии, вызывающие заболевания зубов и десен, могут попасть в кровь и проникнуть в другие важные органы. Также последние исследования подтвердили связь между заболеваниями десен и повышенным риском развития болезни Альцгеймера. Так что не забывайте посещать стоматолога дважды в год и заботиться о здоровье зубов и десен.

…и кишечника
Здоровая микрофлора, живущая в нашем кишечнике, обеспечивает не только хорошее пищеварение, но и влияет на скорость старения всего тела. Дело в том, что в кишечнике находится более 70% клеток, обеспечивающих работу иммунной системы – и от его здоровья зависит способность нашего тела противостоять многим заболеваниям, в том числе и слабоумию. Поэтому очень важно следить за нормальной работой кишечника, есть больше продуктов, богатых пробиотиками и клетчаткой, а также обращаться к врачу, если что-то идет не так.

Hronika.info
Хочешь узнать больше - читай отзывы

Фахівці з’ясували, як тканинні маски впливають на обличчя

  • 2022-02-21 02:29:38
  • перегляди: 0

Китайські вчені провели незвичайне дослідження — вони вивчили, як тканинні маски впливають на обличчя. З’ясувалося, що навіть суперкорисні зразки негативно впливають, якщо тримати їх занадто довго, інформує Ukr.Media. У дослідженні брали участь 175 осіб, яких поділили на дві групи. Перша могла вибрати будь-яку маску із запропонованих та тримати її на обличчі 15 хвилин.

Друга група застосовувала лише одну маску протягом 30 хвилин, причому через кожні 5 хвилин дослідники вимірювали кількість феноксиетанолу та метилпарабену на шкірі. Ці речовини додають в маски в якості консервантів.

Ці речовини нешкідливі, але на чутливій шкірі можуть спровокувати алергію. З’ясувалося, що на шкірі їх залишалося майже вдвічі більше, якщо маску триматиме понад 25 хвилин. Вчені встановили, що оптимальний час дії дорівнює 20 хвилин.

В іншому випадку феноксиетанол і метилпарабен можуть спричинити алергію та дерматит. До речі, в клінічній практиці це вже відбувалося — медики фіксували такі реакції і раніше, причиною були якраз тканинні маски.

Популярність їх щороку зростає, статистика говорить про збільшення попиту на 15% найближчим часом. Ними користуються і жінки, і чоловіки, та підлітки.

ukr.media

Без медитаций и прогулок: как быстро избавиться от стресса

  • 2022-02-21 02:29:36
  • перегляди: 0

В
современном мире нас преследует множество внешних раздражителей, которые
провоцируют стресс, нервозность и агрессивность. Но нужно уметь с ними
правильно и быстро справлять, чтобы не навредить здоровья. Что может помочь?Правильное дыханиеУченые
выяснили, что правильное дыхание помогает нормализовать работу нервной системы.
Глубокие вдохи в течение минуты помогают побороть стресс и успокоиться
благодаря обогащению мозга кислородом. МузыкаЕще
один эффективный способ, чтобы нормализовать психологическое состояние
организма. Музыка помогает отвлечься, улучшает настроение. И для снижения
уровня стресса лучше всего подойдет спокойная классическая музыка.ОбъятияЧтобы
успокоиться, необязательно срываться на другого человека, можно пойти от
обратного. И обняться. Об этом говорится в исследовании ученых из Университета
Карнеги Меллон. Связывают это с тем, что во время объятий у человека снижается
кровяное давление и успокаивается сердечный ритм. ЦветУченые
в ходе исследования выявили, что наличие голубых и синих оттенков в интерьере снижает
уровень стресса в три раза. Они установили закономерность, согласно которой
психологическое и физическое здоровье у людей лучше, если у них есть
возможность наблюдать за морем или океаном.Напомним,
исследователи Центра медицинских наук адвентистского университета Лома-Линды в
Южной Калифорнии рекомендуют при стрессе есть шоколад.

Ранее
издание "Комментарии" сообщало, что в современном мире стрессу
поддаются люди любого возраста, тем самым вредя своему здоровью. Есть на нашем теле и точки, нажав на которые, можно улучшить самочувствие и
"очиститься" от стресса.

Нутриціолог розповіла, які олії можуть нашкодити здоров’ю

  • 2022-02-21 02:29:26
  • перегляди: 0

Аби обрати хорошу олію, потрібно звертати увагу на маркування: найбільшу цінність має продукт, отриманий з плодів оливи першого холодного віджиму (Extra virgin olive oil). Натомість олії, які мають абревіатуру RBD – refined, bleached, deodorized (рафіновані, вибілені, дезодоровані) – не найкращий вибір. Про це розповіла нутриціолог, експертка з харчування Анастасія Голобородько.

Чому олії з таким маркуванням краще не споживати

Олії, які мають абревіатуру RBD, отримують шляхом подрібнення рослинного матеріалу, зазвичай насіння, для віджимання з наступною екстракцією розчинником, воднем, найчастіше гексаном, для отримання суперочищеної буквально від всього олії.

Як і у випадку з багатьма харчовими продуктами високого ступеня переробки, є питання щодо безпечності цієї олії.

Причина неочевидна

Довідка! Гідрогенізація – процес часткового або повного насичення воднем. По-перше, вважати гексан шкідливим – помилково, це міф! Гексан – дуже леткий розчинник (точка кипіння 69ºC) з дуже низькою токсичністю (LD50 для щурів 49,0 мілілітрів на 1 кг).

Гексан використовувався для вилучення олії з 1930-х років.

Залишок до 0,8% і це НЕ шкодить. Шкодить інше – занадто масивне втручання заводів,

– наголосила Анастасія Голобородько.

Процес виготовлення рафінованої олії

Коли олія дезодорується, піддається впливу температури вище 200 °C (до 235 °C) під вакуумом протягом часу для видалення летких компонентів (вільні жирні кислоти і фосфоліпіди).

Під час впливу високих температур невелика кількість ненасичених жирних кислот – ω-6-лінолева і ω-3-ліноленова – перетворюються на ізомери трансжирних кислот.

Чому це погано? Навіть досить низькі рівні транс-ізомерів ω-3-ліноленової кислоти можуть шкідливо діяти на фракції холестерину, накопичення на судинній стінці. Анастасія Голобородько – нутриціолог

“Олії й так при розпаді від нагрівання проходять процес окислення та виділення вільних радикалів. Тож, рафіновані, фритюр, маргарини – зовсім не ок (не годяться для споживання). Чому вони в продажу? Офіційна позиція: у разі несистематичного вживання не шкідливо”. Трансжири – магніт для запалень

А далі – маркетинг, пояснює експертка. Адже, та ж молекула, структуру якої ми запишемо набором елементів, може виглядати і поводитися по-різному.

Насправді трансжири – дефектна молекула, яка вбудовується в мембрани клітин і призводить до серйозних наслідків для здоров’я аж до перехідноклітинних станів – «магніт для запалень».

Здорове харчування: прості поради – дивитись відео healthy.24tv.ua

Врач рассказала о «синдроме дальнобойщика» у перенесших ковид

  • 2022-02-21 02:29:09
  • перегляди: 0

Не менее 30% переболевших штаммом COVID-19 «Омикрон» сталкиваются с постковидными проблемами, которые также называют «синдромом дальнобойщика» от английского словосочетания long-hauler syndrome из-за неприятных последствий, сохраняющихся более пяти недель. «Если человек испытывает необычную слабость, трудности с дыханием, снижение когнитивных способностей, боли в желудке или мышцах и ряд других проявлений, это свидетельствует о постковидном синдроме. Но даже если он отсутствует, можно ощутить на себе отдаленные последствия заболевания, которые критически скажутся на здоровье».По словам врача, основная опасность COVID-19 заключается в том, что вирус приводит сбой в работе клеточных «электростанций» — митохондрий, из-за чего нарушается кислородный обмен в тканях и меняется метаболизм. Эти процессы взаимосвязаны, и их не так просто остановить.Перенесшим коронавирус рекомендуется всерьез задуматься о проверке организма, особенно в тех случаях, если примерно через месяц после выздоровления сохраняются такие неприятные ощущения, как затрудненное дыхание, головные и мышечные боли,

частое сердцебиение, потеря и искажение обоняния, ухудшение памяти, галлюцинации, тревожность, и нарушения сна. Некоторые из эти симптомов, отмечает Решетова, сохраняются у 20% пациентов на протяжении пяти недель, а у 10% они наблюдаются около трех месяцев.Среди доступных способов восстановиться после коронавируса терапевт назвала щадящую физическую нагрузку — аэробику, танцы, пилатес, йогу, прогулки на свежем воздухе с постепенным наращиванием нагрузки. Также эффективны дыхательная гимнастика и сбалансированное питание с сокращением быстрых углеводов, копченых продуктов и алкоголя. Кроме того, полезно на время отказаться от сладкого, так как сладости снижают способность организма противостоять вирусам на 75% и приводят к чрезмерному производству провоспалительных цитокинов. Поэтому конфеты и пирожные лучше заменить на свежие овощи и фрукты.

Фахівці повідомили про неймовірну користь насіння чіа

  • 2022-02-21 02:28:49
  • перегляди: 0

Для тих, хто живе з діабетом 2 типу, важливо зосередитися на продуктах, що допомагають з профілактикою ожиріння і поліпшують контроль за рівнем цукру у крові, підкреслюють лікарі, інформує Ukr.Media. Одним з ефективних органічних засобів, що допомагають у боротьбі з діабетом, медичні експерти вважають насіння чіа. Це насіння рослини Salvia hispanica також часто називають суперпродуктом або суперфудом, оскільки у ньому дуже високий вміст важливих поживних речовин і антиоксидантів. Проведені дослідження показали, що включення насіння чіа у щоденний раціон покращує контроль рівня цукру у організмі.

У експерименті, учасники якого (чоловіки) вживали насіння чіа і льону, поїдання насіння чіа дало сильніші ефекти — воно призвело до зниження рівня цукру у крові на 39 %. Показники вмісту глюкози у крові у добровольців фіксувалися натщесерце і протягом двох годин після приймання їжі.

На думку фахівців, розчинна клітковина, що міститься у чіа, може допомогти знизити шкідливий холестерин, зв’язуючись з ліпідами у травному тракті і виводячи їх з організму. Це важливо у боротьбі з діабетом,

оскільки підвищений холестерин посилює можливі ускладнення у діабетиків.

У іншому дослідженні, що проводилося у Канаді, порівнювали показники роботи організму у людей, які вживали насіння чіа (30 г на день) і овес. Через шість місяців учасники групи, яка приймала насіння чіа, продемонстрували більш низький вміст у крові маркера запалення, званого С-реактивним білком. Також у них були меншими параметри маси тіла, окружності талії, рівня цукру у крові. Вчені констатували, що люди, які хворіють на діабет, успішніше худнуть, коли включають у раціоні насіння чіа.

Чим можна замінити насіння чіа?

Фахівці вважають, що суперфуди, які часто мають екзотичне для наших широт походження, цілком можуть мати замінники. Говорячи про насіння чіа, вони відзначають його насиченість рослинним білком, клітковиною, поліненасиченими жирними кислотами, магнієм, вітамінами A, B, B2, PP. У якості аналогів цього продукту фахівці радять їсти рибу, кунжут, горіхи (особливо фундук).

ukr.media

Названы провоцирующие опасный вид рака факторы

  • 2022-02-21 02:28:30
  • перегляди: 0

Портал Eat This Not That со ссылкой на последние исследования ученых привел пять основных факторов, которые способствуют развитию одного из самых смертоносных онкологических заболеваний — рака поджелудочной железы. «Существует два типа рака поджелудочной железы: экзокринные опухоли (93%) и нейроэндокринные опухоли (7%). Определенные факторы образа жизни могут сделать рак поджелудочной железы гораздо более вероятным», — говорится в публикации.К таким факторам относятся диабет, ожирение, курение, отравление тяжелыми металлами или химическими веществами, а также панкреатит.Причем панкреатит в хронической форме исследователи склонны называть едва ли не основной причиной развития более тяжелой формы болезни. По словам доктора медицинских наук Кэтлина Берри, которые приводит портал, особенно риску подвержены те, кто длительное время употребляет алкоголь или имеет наследственный панкреатит.В группу риска также попадают люди с избыточным весом. Ожирение, в том числе среди молодых людей, приводит к хроническим воспалениям и гормональным сбоям. Поэтому, чтобы обратить вспять рост заболеваемости раком поджелудочной железы и предотвратить другие проблемы со здоровьем,

нужно тщательно контролировать избыточный вес у детей и подростков, убежден доктор философии, старший научный руководитель отдела эпидемиологических исследований Американского онкологического общества в Атланте Эрик Джейкобс.Несколько исследований связывают заболеваемость раком поджелудочной железы с воздействием на работе различных химических веществ и металлов, например таких как хром, никель, пестициды, хлорированные углеводороды, асбест и бензол. Однако самым серьезным фактором риска смертельной болезни врачи назвали курение. Вредная привычка увеличивает вероятность рака поджелудочной железы в два раза. Как отмечает преподаватель Университета Нового Южного Уэльса, доктор Маарит Лааксонен, каждый пятый рак поджелудочной железы связан с курением, при этом риск остается даже после того, как человек бросил курить.Также в научном сообществе среди факторов развития этого вида рака называют диабет. Однако, уточняется в материале, однозначного мнения по этому поводу нет.

Дієтологи дали поради щодо захисту печінки

  • 2022-02-21 02:27:42
  • перегляди: 0

Все, що ви їсте або п’єте, навіть сигаретний дим, що ви вдихаєте, поглинає ваша печінка – переробляє та піддає детоксикації.

Ваша печінка – це ваша робоча конячка, тому так важливо підтримувати її здоров’я. Якщо цей орган не функціонує належним чином, токсини та інші шкідливі речовини шкодять клітинам та збільшують ризик таких захворювань, як діабет, серцеві недуги, неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) та рак. Знання того, що все, що потрапляє у кровообіг, впливає на печінку, має спонукати вас бути обачнішими із тим, що ви вживаєте.

Зменшіть вживання алкоголю

«Немає такого алкогольного напою, який легше засвоюється вашою печінкою, тому що основним інгредієнтом, що впливає на неї, є етанол, який присутній у всіх типах алкогольних напоїв», – каже зареєстрований лікарка-дієтологиня С’юзан Келлі.

Будь-який алкоголь впливає на вашу печінку, але надмірне вживання алкоголю перевантажує цей орган і починає пошкоджувати його клітини.

Спеціалісти Центру контролю та профілактики захворювань визначають, що пияцтвом вважається споживання чотирьох та більше келихів за один раз для жінок і п’яти для чоловіків.

Менше фруктози

Алкоголь дуже впливає на вашу печінку, але цукор теж.

«Я вважаю його однією з найотруйніших речовин у нашій харчовій системі», – каже дієтолог.

Найгіршим цукром для печінки є фруктоза – не та фруктоза, яку ви отримуєте, вживаючи цілісні фрукти, що містять корисну клітковину, а фруктоза, що додається в продукти та напої, а саме сиропи із високим її вмістом.

Дослідження показують, що, наприклад, кукурудзяний сироп із високим вмістом фруктози, який використовується для підсолоджування газованих напоїв, цукерок, хлібобулочних виробів, пластівців та інших продуктів, може збільшити ризик неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП). Каву не виключайте Деякі дослідження показують, що кава може захистити вашу печінку від пошкодження. Здається, здоров’я печінки не має нічого спільного з кофеїном. Натомість науковці вважають, що антиоксиданти та інші протизапальні сполуки в каві знижують ризик цирозу. Клінічні дані також показують, що регулярне вживання кави забезпечує захисний ефект проти неалкогольної жирової хвороби печінки.

Чай також

Якщо ви не п’єте кави,

обирайте чай. Невелике дослідження в Міжнародному журналі молекулярної медицини показало, що люди, які страждають на неалкогольну жирову хворобу печінки, після щоденного споживання зеленого чаю з високим вмістом потужних антиоксидантів, званих катехінами, зменшували жирові відкладення в печінці та покращували результати аналізів печінкових ферментів. Горіхи допомагають печінці функціонувати належним чином Згідно з дослідженням BMJ Open, регулярне вживання горіхів пов’язане з нижчим ризиком неалкогольної жирової хвороби печінки. Деякі вчені припускають, що антиоксиданти, клітковина, білок і фітостероли в горіхах можуть грати роль захисту від ожиріння печінки.

«Клітковина з горіхів, бобів, цільного зерна, фруктів та овочів допомагає печінці функціонувати належним чином, зокрема завдяки її ролі в детоксикації», — каже лікарка-дієтологиня Лаура По Метес. Вибирайте жирну рибу Мета-аналіз 10 рандомізованих контрольованих досліджень, опублікованих у Gastroenterology in Research and Practice, показує, що поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК) в омега-3, що містяться в жирній рибі, можуть стати новим способом лікування неалкогольної жирової хвороби печінки.

У дослідженні було відзначено дефіцит ПНЖК у людей із захворюванням печінки та виявилося, що додавання омега-3 жирних кислот до дієти не лише зменшило накопичення жиру в печінці у пацієнтів, але й допомогло людям із неалкогольним стеатогепатитом (НАСГ).

ТСН

Врач назвал изжогу одним из ранних симптомов рака желудка

  • 2022-02-21 02:27:17
  • перегляди: 0

Существует ряд симптомов рака желудка, которые проявляются на ранних стадиях болезни. «Первые признаки рака желудка часто неопределенны, но могут включать изжогу, расстройство желудка, изменения аппетита, в том числе чувство сытости после еды в небольших количествах, а также тошноту и рвоту».Специалист добавил, что первыми признаками заболевания также могут быть затрудненное глотание, боль в верхней части живота и потеря веса. Однако есть и ранние неспецифические симптомы.Данные симптомы могут указывать и на другие заболевания, однако при их проявлении следует обратиться к врачу, заключил Мехта.

В дитини карієс молочних зубів: як зупинити процес?

  • 2022-02-21 02:26:56
  • перегляди: 0

Навіщо лікувати молочні зубки від карієсу та які процедури допоможуть зупинити карієс молочних зубів?

За статистикою, карієс молочних зубів сьогодні зустрічається у кожної третьої дитини. До захворювання схильні навіть дітки від 1 до 3 років. Головна каверза полягає в тому, що батьки часто не звертають уваги на темні плями, адже на зміну молочним зубам повинні прийти постійні. Однак особливість будови молочних зубчиків така, що карієс у них розвивається дуже швидко. Буквально за пару місяців непримітна цятка може розвинутися в пульпіт з гострим болем і температурою. У такій ситуації лікувати зуб доводиться з анестезією, а це не корисно для малюка.

Навіщо лікувати дитині молочні зуби

Лікувати молочні зуби дитині вирішують не всі. Деякі батьки вважають, що «погані» молочні зубки – це тимчасова проблема. Декому страшно подумати про реакцію малюка на бормашину, і вони відтягують візит до стоматолога на старший вік. У когось був негативний досвід відвідування дитячого «зубника», а комусь здається, що стоматологи нав'язують на тимчасові зубки дорогі послуги. Причини можуть бути різними, але результат один – більше половини клієнтів дитячих стоматологій потрапляють туди із занедбаним карієсом.

Молочні зуби повинні служити дитині до 10 років. У них важливі функції: утримання місця для постійного зуба, участь у розвитку мови та прикусу, естетика. Крім того, у молочних зубах, як і в постійних, є нерви, коріння та канали. І хворіти можуть так само сильно, як і постійні. Навіть більше – через пухку структуру молочного зуба карієс розвивається дуже швидко, і за кілька місяців може дістатися до нерва. Зуб болить, щока набрякає, підвищується температура: розвивається запалення, що може зашкодити зачатку постійного зуба.

Як розпізнати карієс молочного зуба

Дитину, яку болить зуб, посадити в стоматологічне крісло непросто. Тому всі зубні лікарі наполягають на профілактиці. Якщо регулярно показувати здорову дитину лікарям, у неї сформується сприйняття, що стоматолог – це не страшно. Ну а лікар, у свою чергу, зможе побачити проблему на початковій стадії та зупинити її розвиток без бормашини.

Є три стадії карієсу. На початковому етапі на зубах з'являються маленькі білі плями, які з часом темніють, набуваючи коричневого кольору. Середній карієс – виникнення на цьому місці отвору (каріозної порожнини). Там болить від солодкого, порожнина поступово зростає. Глибокий карієс – те, що батьки називають «чорні зубки». Уражена емаль і значна частина дентину, без лікування рано чи пізно розпочнеться запалення нерва (пульпіт).

Як зупинити карієс молочних зубів

Плямки на зубах, як правило, не свердлять. Часто зупинити розвиток карієсу може покриття зубів різними розчинами. Найпоширеніші процедури – сріблення (нанесення на уражений зуб розчину з нітратом срібла) та фторування (наносять речовину з іонами фтору). Також клініки пропонують ремінералізацію (відновлення структури емалі пастою з фтором, кальцієм та фосфором.

Срібло як найстаріший спосіб боротьби з початковим карієсом, популярне у стоматологів досі, незважаючи на свої недоліки.