Росія не планує окупацію Одеси та Півдня військовим шляхом

Російська Федерація не планує окупацію Одеси військовим шляхом з території незаконно анексованого Криму. Кремль впливає на ситуацію в Україні по-іншому. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповіла колишній заступник міністра інформаційної політики України, експерт зі стратегічних комунікацій ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова.

На думку експерта, наміри вручити адміралу ВМСУ Ігорю Воронченку, а також екс-президенту Петру Порошенку та екс-секретареві РНБО Олександру Турчинову повідомлення про підозру у вчиненні державної зради, свідчать лише про бажання слідства розібратися, яким чином 25 листопада 2018 року у Керченській протоці до російського полону потрапили 24 українських моряки.

Аналітик переконана, що слідству і суспільству цікаво встановити, які були обставини цієї події і чи не було це викликано спробою запровадити в Україні воєнний стан для відтермінування чи скасування президентських виборів. Вона нагадала, що такі спроби були, але Верховна Рада дозволила ввести воєнний стан не більше, ніж на місяць.

Водночас, аналітик не вважає, що армія РФ планує окупацію Одесі з території незаконно анексованого Криму.

«В Одесу регулярно заходять військові кораблі країн-членів НАТО, тому спроба вторгнення Росії й окупація міста маловірогідна. Кремль зараз використовує інші методи впливу на Україну – через опозиційних політиків, проросійські ЗМІ, Московський патріархат і російський бізнес»

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року два артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь», а також рейдовий буксир «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси до Маріуполя. Про перехід російська сторона була заздалегідь проінформована відповідно до міжнародних норм для забезпечення безпеки судноплавства.

Однак поблизу Азовського моря прикордонні катери РФ спочатку заблокували танкером рух Керченською протокою, а пізніше спецназ ФСБ атакував і захопив українські кораблі разом з екіпажами.

У зв'язку з інцидентом, Верховна Рада за поданням президента Порошенка, запровадила в Україні воєнний стан на 30 днів – з 28 листопада і до 27 грудня 2018 року.

7 вересня 2019 року Україна та РФ провели обмін полоненими за формулою «35 на 35». Серед захоплених, до України повернулися 24 незаконно захоплених моряки. Водночас Росія не закрила справу проти українських військових – їх можуть оголосити в розшук та звинуватити у відмові співпрацювати зі слідством. 18 листопада Росія передала Україні захоплені кораблі.

26 квітня 2020 року колишній представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін опублікував заяву Морської експертної платформи через наміри політичного переслідування керівництва військових моряків України. У ній зазначається, що наміри Офісу генпрокурора вручити адміралу ВМСУ Ігорю Воронченку повідомлення про підозру у вчиненні державної зради у справі про прохід українських військових кораблів через Керченську протоку 25 листопада 2018 року, «є нічим іншим, ніж політичною розправою над ним, а також над його військовим та політичним керівництвом».

У заяві також зазначається, що до цього причетна Росія, оскільки саме Кремль постійно наголошує на тому, що українські кораблі «незаконно перетнули кордон». Борис Бабін припускає, що обезголовлення морського війська України та його деморалізація може свідчити про підготовку сприятливих обставин для агресії Росії з моря. «Можливо, це саме сценарій «Одеса Наша» та розблокування Північно-Кримського каналу і розглядаються в Кремлі як такі, що допоможуть врятувати рейтинг Путіна», - зазначив він.

Інформацію про такі плани слідства у своєму Facebook підтвердив лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко.

Тим часом Служба безпеки України затримала активістів проросійського руху «Куликове поле». На річницю трагічних подій у Будинку профспілок 2 травня 2014 року, провокатори планували розповсюдження в Одесі сепаратистських матеріалів, в яких закликали до створення так званої «республіки новоросія» і силового захоплення державної влади.
Comments

    No results found.