З’ясувалося, чому батьки піклуються про своїх дітей

Група дослідників з США та Франції висунула нову гіпотезу, яка пояснює, чому людські батьки піклуються про своїх дітей такий тривалий час.

Серед ссавців, в тому числі і приматів, тривале забезпечення потомства їжею зустрічається вкрай рідко, але для людини така поведінка є нормою, і навіть в сучасних племенах мисливців і збирачів батьки піклуються про дітей протягом двох десятків років.

Одне з найбільш поширених пояснень такої особливості людського батьківства стверджує, що стародавні жінки при виборі партнера віддавали перевагу тим чоловікам, які постачали їх їжею. Але вчені з декількох американських і французьких університетів припустили, що вся справа в кліматі і економіці людської життєдіяльності.

Тривалу турботу про потомство дослідники розглядають в контексті взаємодоповнюючої діяльності, коли об’єднання сил і поділ ресурсів приносить додаткові вигоди всім учасникам процесу. Батьківство, в тому вигляді, в якому воно існує і зараз, вісім мільйонів років тому стало для предків сучасної людини одним із способів впорається з негативними наслідками зміни африканського клімату, коли їжу стало необхідно добувати з різних джерел, докладаючи значних зусиль.

Нарівні з появою прямоходіння, пристосуванням до різної їжі і розвитком здатності виживати в різних умовах виникла і статева спеціалізація — чоловіки на полюванні добували білкову їжу, а жінки збирали вуглеводну. І це було вигідно для обох статей – обсяг їжі був більшим, а дієта різноманітнішою.

Автори дослідження вважають, що якийсь час співіснували обидва типи батьківства – тривале і короткочасне, але «турботливі батьки» виявилися більш пристосовані для виживання і, передаючи свою поведінкову модель потомству, забезпечили їй широке поширення, а в підсумку і остаточну перемогу.




Comments

    No results found.